Lidský mozek se obecně skládá ze dvou hlavních typů buněk. První jsou neurony, které jsou schopné přenášet nejrůznější informace. Druhý typ nazývající se glie funguje jako podpora pro neurony. Objev zcela nového typu buněk, je tak velmi zajímavou a důležitou novinkou.
Buňky jsou zatím označeny jako "Vector Trace (VT) cells". Znamená to, že jsou citlivé na polohu a vzdálenost mezi jednotlivými body naší paměťové mapy. Vypadá to, že jejich klíčová role je důležitá v oblastech, které jako první podléhají útokům různých onemocnění mozku, jako je např. Alzheimerova choroba. Vědci jsou přesvědčeni, že změny v chování těchto buněk, mohou být raným biomarkerem (značkou pro diagnostiku onemocnění) nemoci.
"Objev VT buněk je zvláště důležitý, jelikož oblast, kde se nachází, je typicky zasažena jako první při Alzheimerově chorobě," říká autor studie Dr. Steven Poulter. (Ne)Přítomnost buněk by mohla vysvětlit, proč je typickým prvním symptomem onemocnění ztráta povědomí o místu uložení každodenně používaných předmětů.
Zároveň VT buňky fungují jako jakýsi GPS systém. Bylo potvrzeno, že dokáží uchovat mapy lokací, ve kterých jsme byli. Ať už se jedná o pokoje v našem bytě nebo cestu z práce domů. Profesor a držitel Nobelovy ceny John O'Keefe, komentoval objev Stevena Poultera a Colina Levera s nadšením. "Samotný objev je velmi působivý. Celý výzkum je navíc velmi přesvědčivý a vyčerpávající. Studie vrhá zcela nové světlo na celou problematiku paměťových buněk," řekl O'Keefe pro servere Smosa.
Zdroj: Smosa
Foto: jesse orrico, Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze