Živočich je příbuzným vyhynulých belemnitů z druhohorních moří. Jako jediný dnes žijící hlavonožec má ve svém těle segmentovanou vnitřní schránku, kterou po skonu živočicha čas od času může vyplavit moře na břeh. Česky se nazývá spirálovec stočený.

Živý tvor má však po celém světě omezené množství pozorování, zejména v důsledku jeho života ve velikých hloubkách oceánů. K tomu má uzpůsobené celé tělo. Jeho schránka odolává vysokým tlakům vody a má také fosforeskující orgány, které můžou sloužit pro lákání potravy a komunikaci mezi jedinci. Jejich funkci se však nikomu nepodařilo prozatím dokázat.

Nyní se ho vědcům podařilo natočit živého pomocí robotického přístroje ROV SuBastian u Australských břehů blízko Velké útesové bariéry. Průzkum oceánu probíhal v hloubce zhruba 850 metrů. Stejná posádka také objevila den před tímto nálezem nejvyšší korálový útes na světě. Ten měří více, než Empire State Building (381 metrů).
Pozorovaný jedinec byl malý. Tento druh celkově nedosahuje závratných velikostí. „Je to jako pixelová verze obří chobotnice.“ řekla o neobvyklém pozorování Rebecca Helm, bioložka z univerzity v Asheville v Severní Karolíně. Ta byla také jedna z mála, která se s tímto objevu s nadšením podělila se svými přáteli na Twitteru.
Jakkoliv se zdá, že je Spirula pomalá, dokázala velice rychle zmizet pozorovatelům zpátky do hlubin, jak je zřetelné na nafilmovaném videu.
Zdroj: The New York Times
Zdroj úvodního obrázku: Will Turner


Jan Geist
Narozen v Děčíně, studující v Praze paleontologii. Hraji na kytaru a krom pár písniček a básniček jsem nikdy nic pořádně nepsal, ač je plánů hodně. Nesnáším pseudoplatany a SUVčka.
sledovat :
Vstup do diskuze