Tým výzkumníků v čele s profesorem Christianem Klugem ve svém článku otisknutém v časopise Swiss Journal of Palaeontology popsal několik nálezů měkkých částí amonitů. Výjimečné fosilní pozůstatky byly nalezeny v horninách svrchní jury z oblasti Solnhofenu v Německu. Ta je známá jako tafonomické okno do období svrchní jury (především stupně tithon) a dříve byla hypersalinní lagunou u teplého druhohorního moře.
Právě díky výjimečné povaze oblasti se nám do dnešních dnů zachovalo značné množství živočichů a rostlin z tohoto období. Světově velice významné jsou především nálezy dinosaura Archeoprerixe, prvně popsaného právě z této oblasti. Zajímavými nálezy zde je velké množství ryb, zbytků bezobratlých a jiných obratlovců. Vzhledem k enormní slanosti sedimentační oblasti jsou mrtvolky často nepřirozeně pokroucené, chcete-li solí vysušené.
Nálezy měkkých částí amonitů jsou enormně vzácné. Z lokalit Nusplingen a Wintershof popsali vědci dvě fosilie amonitů. U obou lze nalézt předpokládané zbytky trávicích soustav, zachované aptychy (čelisti či víka schránky) nebo také reprodukční orgány.

Vědci také diskutují o přesném způsobu zachování měkkých částí amonitů. Schránka mohla být v těchto rozpuštěna chemickými vlivy při diagenetických procesech či přímo v tehdejším oceánu. Druhou možností je nepovedená predace, kdy mohli být živočichové vyndání ze své schránky predátorem, který je však již nedokázal zkonzumovat.

Zdroj úvodního obrázku: Ashleigh Joy Photography
Zdroj: Swiss Journal of Palaeontology


Jan Geist
Narozen v Děčíně, studující v Praze paleontologii. Hraji na kytaru a krom pár písniček a básniček jsem nikdy nic pořádně nepsal, ač je plánů hodně. Nesnáším pseudoplatany a SUVčka.
sledovat :
Vstup do diskuze