Vědci z pekingské univerzity pod vedením Linhua Jianga použili k pozorování observatoř Keck na Havaji. Studovali zde nejmenší a nejstarší známou galaxii s názvem GN-z11. Během pozorování zaznamenali stonásobné zvýšení zářivosti galaxie trvající tři minuty.
Výzkumný tým se domnívá, že by se mohlo jednat o výbuch gamma paprsků, což je vysoce zářivý proces, který byl několikrát pozorován v ostatních galaxiích. Běžně se gamma záblesky objevují při výbuchu hvězdy.
Ze Země je galaxie GN-z11 vidět tak, jak vypadala 13,4 miliardy let zpět v čase. Jedná se tak o jednu z prvních galaxií, která byla vytvořena. Díky expanzi vesmíru je však od Země vzdálena 32 miliard světelných let. To způsobilo, že zaznamenaný výbuch trvající ve skutečnosti pouze 20 sekund se pozorovatelům ukázal na celé 3 minuty.
Pokud by se existence výbuchu potvrdila jednalo by se o velice vzácný objev. "Pravěpodobnost detekce gamma záblesků se blíží nule. Jestliže budete pozorovat jednu galaxii po dobu jednoho milionu let, pravděpodobně zachytíte pouze několik záblesků," říká autor studie.
Výsledky pozorování by mohly být zkresleny některou z nečekaných událostí, která se mohla odehrát i v naší galaxii, jako je např. let asteroidu. Navíc autoři projektu dodávají, že je téměř nemožné prokázat gamma záblesk s naprostou určitostí. Avšak zářivost a trvání celé události nahrává tomu, že pozorovatelé byly skutečně svědky výbuchu gamma záření. Jiang závěrem dodává, že měl tým buď obrovské štěstí, nebo jsou záblesky mnohem častější než jsme si mysleli.
Zdroj: NewScientist; https://www.nature.com/articles/s41550-020-01275-y
Foto: Greg Rakozy, Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze