Tým vědců se vydal identifikovat druhy vorvaňů, které měly být asociovány s neidentifikovanám akustickým signálem, který byl dříve v oblasti zaznamenán. Pořídili fotografie a videozáznamy zvířat a byl také použit speciální podvodní mikrofon, aby zaznamenal akustické signály, vydávané velrybami. Odborníci na vorvaně jsou si téměř jistí, že fotografie a zvukové záznamy odhalují přítomnost úplně nového druhu velryby. Genetické vzorkování, provedené na místě, je nyní analyzováno a očekává se, že objev nového druhu potvrdí.

Vorvani, stejně jako všichni kytovci, vydávají pod vodou echolokační signály. Tyto signály jsou pro každou velrybu druhově specifické a mohou spolehlivě identifikovat druhy vorvaňů z této oblasti. V roce 2018 zde vědci zaznamenali neznámé signály. Mysleli si, že se jedná o vorvaně Mesoplodon perrini, u něhož neexistují záznamy o živých pozorování ani o velikosti jejich populací nebo geografického areálu výskytu. O tuto velrybu ale v tomto případě nejde.
Zvíře, zdokumentované na této expedici, je sice vorvaň, ale nejedná se údajně o Mesoplodon perrini, ani o jiný známý druh vorvaně. Zvuk, který byl zaznamenán, nesouhlasí s žádným existujícím vědeckým záznamem. Počáteční analýza ukazuje, že ani fyzikální vlastnosti neodpovídají žádnému známému druhu. Vědci věří, že se jedná o zcela nový druh. Objev, podle týmu, potvrzuje, že je v oceánech stále mnoho neodhalených tajemství.
Zdroj: SeaShepherd, Autor titulní fotografie: Simon Ager / Sea Shepherd


Michal Barták
Studuji biologii na Univerzitě Karlově, zajímám se o opylování rostlin hmyzem v tropech. Rád se učím, rád cestuji daleko za přírodou, hraju na klavír, tancuju a snažím se psát. Mám fretku a papouška.
sledovat :
Vstup do diskuze