Tým vědců z Carnegie Mellon University přišel se zcela nečekaným rychlotestem nového koronavirového onemocnění COVID-19. Ten je kromě své rychlosti navíc bezkonkurenčně nejlevnější. Jedná se totiž o mobilní aplikaci. Jak může mobilní aplikace odhalit onemocnění uživatele? Její autoři věří, že k tomu stačí analýza kašle a hlasu uživatele. Podle tvůrců aplikace totiž mají pacienti relativně specifický kašel a onemocnění zároveň poznamenává i jejich hlasové a dechové schopnosti.
Pilotní verzi aplikace můžete již nyní vyzkoušet online zde (my ji testovali ve webovém prohlížeči na počítači). Sami autoři upozorňují, že se jedná o vysoce experimentální verzi a k dosažení uspokojivé přesnosti bude potřeba posbírat mnohem více dat o pacientech. Důležité je i dodat, že možnost detekování onemocnění pouze z hlasu člověka není potvrzena žádnou zdravotnickou organizací. Nejedná se o náhradu klasických testů a výsledky, které dostanete z aplikace zatím za žádnou cenu nemůžete považovat za směrodatné. Přesto tým vědců věří, že se jim podaří algoritmus zpřesnit natolik, že se stane hodnotnou pomocí při mapování šíření onemocnění.
Vyzkoušením aplikace můžete i vy poskytnout vědcům potřebná data. Aplikace vás na začátku vyzve k zadání základních údajů jako je vaše pohlaví nebo věk. Nemusíte se bát, aplikace po vás nebude chtít žádné citlivé osobní údaje. Následně jste vyzváni, abyste zaznamenali své zakašlání. V dalším kroku máte za úkol na jeden nádech co nejdéle vydávat zvuk odlišných samohlásek. Na závěr vás čeká ještě recitování abecedy. Po nahrání všech zvuků vám aplikace vyhodnotí pravděpodobnost, že trpíte koronavirovým onemocněním.
Zda se vývojářům podaří vyladit aplikaci tak, aby v budoucnu sloužila jako úspěšný indikátor nákazy, zůstává velice nejisté. Nicméně, pokud mají nemocní opravdu specifický kašel nebo byť jen nepatrné odlišnosti v hlasu, současný software je bude schopný bez problému odhalit (odhalení bezpříznakových pacientů se nám jeví jako nemožné). Oříškem samozřejmě zůstane odhalit, zda nejsou odlišnosti způsobené jiným onemocněním. Tomu by opět mělo napomoci co největší množství získaných dat. K vyvinutí algoritmu bude následně potřeba co nejvíce dat zdravých i nemocných lidí. K vytvoření co nejpřesnějšího modelu poslouží i umělá inteligence.
Zdroje: https://cvd.lti.cmu.edu/cvd/
Futurism
Úvodní obrázek: Unsplash


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze