Umělá inteligence (AI) dokáže myslet podobně jako lidský mozek. Vědečtí pracovníci si již delší dobu kladou otázku, jak zajistit prezentaci informací počítači pomocí mechanismu podobnému lidskému oku. Díky těmto snahám byl nedávno publikován výzkum, který popisuje optické senzory, které by mohly snadno předávat informace umělé inteligenci.
Vědci z Oregonu použili ultratenké fotosenzitivní vrstvy z perovskitu, který se standardně používá u solárních panelů. Zařízení dokáže přizpůsobovat vysílané signály intenzitě světla. Perovskit je chemický materiál tvořený z kovových atomů, které nesou pozitivní náboj a kyslíkových aniontů, které nesou negativní náboj. Společně tak tvoří užitečnou mříž, která dokáže měnit své elektrické chování. Právě to dělá z perovskitu skvělé polovodiče.
Vytvořené zařízení narozdíl od solárních panelů neshraňuje světlo v podobě energie, ale funguje podobně jako lidská retina a reaguje rozdílně na změny v osvětlení.
"Senzory by mohly být použity u robotů, kteří by díky nim mohly sledovat pohyb okolí kolem sebe. Všechno statické by nevytvářelo žádný podnět, kdežto pohybující se objekty by byly zaregistrovány díky zvýšenému napětí. Taková informace by byla okamžitě zaregistrována bez jakéhokoli komplexního zpracování obrazu," říká autor studie John Labram.
Doposud počítače zaznamenávaly informace jako sérii datových bodů. Zmíněný přístup by mohl vytvořit komplexnější pohled na svět pro umělou inteligenci a zjednodušit ji analýzu informací.
Zdroj: Science Focus
Foto: Amanda Dalbjörn, Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze