Z Indie se od října do světa šíří nová varianta koronaviru, která je infekčnější než všechny dosavadní, zaznamenána byla ke konci dubna i v České republice. Nyní má už dokonce minimálně 3 subtypy. Vědci se nyní předhánějí v získávání dat, která by mohla pomoci se zpomalením přibývajícího počtu nakažených.
Tato varianta mající název B.1.617, je dominantní mutací v Indii a rychle se šíří do dalších zemí jako je například Velká Británie, kde způsobuje další vlnu onemocnění covid. Vědci si nyní kladou otázku, zda je právě ona zodpovědná za rychlý nárůst infikovaných. "Podíl nakažených B.1.617 ku počtu celé populace se zvýšil, což naznačuje, že bude nová varianta viru s největší pravděpodobností mezi lidmi snáze přenosná," prohlásil Shahid Jameel virolog z Ashoka Univerzity v Sonipatu a bývalý předseda vědecké skupiny pro indický SARS-CoV-2 (INSACOG).
Při podrobném zkoumání této varianty koronaviru vědci objevili osm nových mutací v jeho spike proteinu. Spike protein je struktura sloužící k navázání viru na hostitelskou buňku a proniknutí do ní. Zároveň právě na něj se váží protilátky tvořené imunitním systémem. Nové mutace v tomto proteinu tak mohou snižovat viditelnost viru pro naší imunitu a zároveň zvyšovat jeho schopnost pronikat do buněk. To by mohlo stát za větší infekčností indické varianty. Tuto hypotézu potvrdil i tým vedeným virologem Pragyou Yadavem z Národního indického virologického institutu, který B.1.617 zkoumal na křečcích. Infikovaná zvířata trpěla v mnohem větší míře záněty v plicích než jedinci vystavení ostatním variantám.
Snížení účinku protilátek proti indické mutaci bylo asi o 50 až 80 %. I přes tento fakt však není očkování neúčinné. Naopak se jím může předejít vážnějším formám onemocnění.
Zdroj: Nature
Úvodní fotka: Taylor Brandon, Unsplash


Eliška Macháčková
Holka z hor, kterou potkáte při studiu savců v rezervaci/laboratoři nebo na startu canicrossového závodu. Zoologie obratlovců, Etologie savců, Univerzita Karlova & Jihočeská univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze