Výzkumníci použili k vytvoření svých prototypů repelent "IR3535" vyvinutý společností MERCK.

"Spreje proti komárům obsahující IR3535 jsou velmi šetrné k pokožce a používají se po celém světě již mnoho let. Proto jsme tento prostředek používali pro naše experimenty," říká profesor René Androsch z MLU.

Obvykle se dodává ve formě spreje nebo pleťové vody a poskytuje ochranu po dobu několika hodin. Androsch a jeho kolegové však hledají metody, jak agent uvolňovat po mnohem delší dobu, například jeho zapouzdřením do nositelného prstenu nebo náramku.

Repelent proti hmyzu byl pečlivě vložen do biologicky odbouratelného polymeru pomocí specializované technologie 3D tisku a směs látek se podařilo různě tvarovat. "Základní myšlenka spočívá v tom, že se repelent proti hmyzu průběžně odpařuje a vytváří pro hmyz bariéru," vysvětluje hlavní autor studie Fanfan Du, doktorand na MLU.

Rychlost odpařování repelentu proti hmyzu závisí na mnoha různých faktorech, včetně teploty, koncentrace a struktury použitého polymeru. Po provedení různých experimentů a simulací tým předpovídá, že repelent proti hmyzu potřebuje k úplnému odpaření při teplotě 37 °C více než týden.

Výzkumníci sice prokázali, že je naprosto možné vyvinout nositelný odpuzovač hmyzu, ale kroužky a další formy vytvořené pro účely studie jsou pouze prototypy. Podle Androsche je třeba provést další výzkum, aby se zjistilo, jak dobře kroužky fungují ve skutečných podmínkách. Rovněž by se mohl dále optimalizovat materiál pouzdra.

Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378517322005786 (i.f. 5,875)

Foto: Syed Ali, Unsplash

Více z biologie na CZECHSIGHT:

Jak chránit obojživelníky? Pomohou nově vybudovaná jezírka
Švýcarští vědci analyzovali dopad nově vytvořených rybníků a jezírek na populace obojživelníků. Studie nabízí nadějné vyhlídky.
Červenání obličeje nemusí ovlivňovat emoční vnímání ostatních lidí
Předpokládá se, že červenání v obličeji umožňuje ostatním lidem intenzivněji vnímat emoce druhých. Němečtí vědci však na velkém vzorku účastníků nenalezli žádný efekt.