Naše sny by nemusely být jen nekontrolovatelné a často zcela popletené představy. Co takhle možnost naše snění ovládnout, upravit a využít k našemu prospěchu? Tak přesně s tímto nápadem si pohrává tým vědců z Dream Lab (laboratoře snů) na proslulé univerzitě MIT. Tento tým funguje od roku 2017 a pracuje na speciální rukavici, která by měla zaznamenávat sny uživatele a interagovat s nimi. Vědci doufají, že se jim podaří přímo získat kontrolu nad naším sněním. Rádi by totiž využili čas strávený spánkem například k osobnímu rozvoji.
„Ať mluvíme o úpravě paměti, zvýšení kreativity, zlepšení nálady pro další den nebo zlepšení schopností před testem, to vše jsou praktické věci, kterých můžeme přes noc dosáhnout,“ prohlásil pro magazín OneZero Adam Horowitz, jeden z členů týmu.
Zařízení, které připomíná rukavici ze sci-fi filmu, dostalo název Dormio. Tato rukavice monitoruje uživatele pomocí senzorů a pozná, v jaké fázi spánku se nachází. Ve chvíli, kdy člověk přechází z bdění do spánku – během takzvaných hypnagogických halucinací – rukavice spustí předem připravenou zvukovou nahrávku. Většinou se jedná o jediné slovo. Právě toto slovo má uživatele navést na zvolený sen. Zdá se vám, že to zní jako nápad z podřadného filmu? Během experimentu, který zahrnoval 50 dobrovolníku, se touto cestou povedlo do snu lidí vložit tygra a to pouze tím, že rukavice řekla „tygr“.
Na celém projektu je zajímavé, že běží jako open source. Instrukce k vyrobení rukavice, stejně jako potřebný software jsou dostupné pro všechny online. Vědci zároveň experimentují i s rukavicí, která místo zvuku produkuje různé vůně. Do budoucna by chtěli dosáhnout dokonce plné kontroly nad sněním. K tomu by mohla sloužit fáze spánku, které se říká lucidní snění – fáze vědomého spánku. Jedná se o moment, kdy si člověk během snu uvědomí, že se jedná o sen. Vědci zatím této fázi příliš nerozumí, protože u většiny lidí k ní dochází velice sporadicky a je ji tak složité studovat.
Od celého projektu si odborníci slibují nové poznatky ohledně spánku a snění. Samotná schopnost lepšího sledování našich snů může být obrovským přínosem, nezávisle na tom, zda se někdy podaří naše sny ovládat.
Zdroj: Futurism
Úvodní obrázek: Dream Lab, MIT


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze