Světlá a tmavá místa jsou pro nás jedinými znaky široké geologické diverzity Měsíce. Vědcům se nyní podařilo odkrýt některá z jeho tajemství. Vytvořili podrobnou geologickou mapu celého Měsíce.
Jedná se o nejpodrobnější mapu svého druhu, která byla pořízena. Není jen krásná na pohled, ale slouží jako vodítko pro příští měsíční mise. Díky ní víme, která místa jsou ideální pro přistání nebo pro podrobnější výzkum.
Mapa byla vytvořena spoluprací mezi Lunar Planetary Institute v Texasu, Astrogeology Science Centre v Arizoně. Obě instituce pracují pod hlavičkou NASA. "Lidé byli odjakživa fascinováni Měsícem a doufají v další prozkoumání jeho povrchu. Je neskutečné, jak podrobná mapa se podařila vytvořit," řekl Jim Reilly, bývalý astronaut NASA, pro Sciencealert.
V měřítku 1:5 000 000 sloužily pro tvorbu mapy data z předešlých šesti map pořízených při Apollo misích. Další články skládačky doplňují satelitní snímky. Pomocí geografického softwaru byly jednotlivé části spojeny dohromady. Poté byly standardizovány jména jednotlivých objektů a upraveny ty detaily, které se na předchozích mapách lišily.
"Vytvořit mapu chtělo poměrně hodně úsilí. Potřebovali jsme upravit a správně složit všechny rozdílné historické pokusy o zmapování," potvrdil astrogeolog Justin Hagerty. Celé dílo je výsledkem desítky let trvající práce. Nabízí propojení reálného využití s geologickým výzkumem.
Celou mapu můžete vidět zde.
Zdroj: https://www.hou.usra.edu/meetings/lpsc2020/pdf/2760.pdf
Foto: USGS


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze