Meteorit spadl na naší planetu před 11 lety do marocké pouště. Vznikl pravděpodobně před několika sty lety a z Marsu byl uvolněn v rámci neočekávané události. Odhalení organických molekul může vědcům pomoct v odhalení možného života na rudé planetě.
Molekuly, objevené při studiu meteoritu, obsahovaly uhlík, vodík, kyslík, dusík, síru a některé další prvky. I přesto, že jsou organické molekuly velmi často spojovány se živými organismy, ne vždy jejich přítomnost znamená důkaz o životě. Organické molekuly mohou vzniknout i ne-biologickými procesy.
"Porozumění procesům stojících za formování těchto molekul, pomůže lépe popsat situaci na Marsu včetně reakcí, které vedli k vytvoření těchto molekul," řekl pro ScienceDaily dr. Andrew Steele, vědec, který je součástí vědeckého týmu roveru Preserverance.
Díky výzkumu provedeném na tissintském meteoritu sevědcům povedlo získat nejširší portfolio organických molekul izolovaných z meteoritu pocházejícho z Marsu. A to včetně nerostů nasbíraných přímo na jeho povrchu. Analýza těchto sloučenin pak přináší nový pohled na to, jak se formoval povrch Marsu.
Zvláštní pozornost si získaly molekuly obsahující hořčík. Ten ve sloučeninách z Marsu do té doby nebyl pozorován. Mohlo by se jednat o známku vysokoteplotní a vysokotlaké geochemie, které formovaly vnitřek rudé planety.
Vědci si slibují, že další vzorky přivezené z Marsu doplní jejich nově získané poznatky a objasní situci ohledně vzniku a dynamiky, se kterou podobné organické molekuly na Marsu vznikaly a vznikají.
Zdroj: ScienceDaily, https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.add6439 (i.f.: 14,1)
Foto: Vincentiu Solomon, Unsplash
Více z vesmíru na CZECHSIGHT:






Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze