Pandemie koronaviru testuje lidské kvality a vůdčí schopnosti státníků. Premiér Babiš a celá česká vláda se o tom přesvědčují v posledních týdnech doslova každou hodinu. Podobně je na tom i prezident Spojených států amerických. Donald Trump svými výroky dráždí širokou veřejnost. Jeho způsob komunikace a porozumění celosvětové hrozbě se staly terčem kritiky významných vědeckých časopisů.
Ti, kteří se pohybují "kolem vědy" dobře znají magazíny Science, Nature, The Lancet nebo The New England Journal of Medicine. Všechny představují naprostou světovou špičku mezi vědeckými periodikami. Jsou zde publikovány pouze nejzásadnější a maximálně ověřené vědecké články. Pokud bude objeven univerzální lék na rakovinu, pravděpodobně studie vyjde v jednom ze zmíněných časopisů. V posledních dnech byl ve všech čtyřech vydán redakční článek kritizující postoje a způsob vedení Donalda Trumpa.
Článek o volbách poprvé za více než dvě století
The New England Journal of Medicine existuje 208 let. Za historii magazínu byly zveřejněny pouze čtyři další editoriály podepsané celým týmem editorů. Ani jednou v něm nevyšel editoriál zabývající se volbami. Až do minulého týdne, kdy byl zveřejněn článek "Dying in a Leadership Vacuum". Již první odstavec označuje počínání lídrů USA za selhání. Situaci v zemi porovnává s vývojem pandemie v Číně a poukazuje na to, že zatímco v Číně byla snížena míra úmrtí na 3 z 1 milionu, v USA dosáhly počty mrtvých 500 na 1 milion. "Selhali jsme téměř v každém aspektu," píše autor. V článku zmiňuje nespolupráci americké vlády s vědeckými institucemi a zoufá si nad nulovým využitím potenciálu, který se skrývá ve vědecké síle USA. Za klíčové považuje nedostatečné testování, které ani zdaleka nenaplnilo kapacity, kterými země disponuje. Na konci článku autor poukazuje na to, že současní lídři země neprokázali dostatečnou kompetenci v boji s "největší krizí našich životů" a vyzývá občany ke změně, kterou mohou přinést prezidentské volby.
"Američané musí zvolit takového prezidenta, který bude chápat, že veřejné zdraví nemá být nástrojem fanatického politikaření," komentuje situaci článek vydaný v časopise The Lancet. Není výjimkou, když v odborném časopise vyjde komentář k politickému dění. Ale jak vystihl autor článku v The Washington Post, je ojedinělé, když se tak stane v časopise, který má takový dosah, jako má The Lancet. Vážnost situace dokresluje fakt, že článek je napsán jako sdělení celého editorského týmu.
Konkrétnější ve věci špatného úsudku Donalda Trumpa je šéfredaktor magazínu Science, Herbert Holden Thorp, který ve svém článku označuje Trumpa za lháře. Poukazuje na to, že na počátku pandemie, se Donald Trump vyjadřoval o nemoci velmi bohorovně. "Jako by si neuvědomoval vážnost situace," píše Thorp. V záznamu, který dříve pořídil novinář Bob Woodward, je jasně slyšet, jak Trump přiznává, že ví dostatečně dobře, jakou hrozbu virus představuje. Naznačuje tak, že Trump při svých projevech záměrně lže a že virus používá jako součást politické kampaně.
"Biden na Hrad"
Své vyjádření k situaci poskytly i magazíny Nature a Scientific American. Oba se přiklání ve volbách na stranu Joe Bidena. Pro Scientific American je to vůbec poprvé za 175letou historii, kdy podporuje některého z kandidátů. "Trump během pandemie útočil na vědce a vědecké instituce. Jeho neupřímnost a nemotorná odpověď na pandemii COVID-19 stála život více než 190 000 amerických občanů. Proto vás žádáme abyste volili Joe Bidena," vyzývají autoři.
Editoři časopisu Nature již v roce 2016 přiznali jisté zklamání z výsledků voleb. Věřili, že právní základ, na kterém USA stojí, je dostatečně silný, aby zabránil některým škodám pramenícím z budoucí Trumpovy vlády. "Ukázalo se, jak jsme se mýlili," stojí v článku. Vedle pandemie článek poukazuje na to, že Donald Trump již dříve započal rozmíšky s mezinárodními institucemi, jako je např. UNESCO a že nedostatečně plní mezinárodní dohody o boji se změnou klimatu.
Vzhledem k tomu, že vědecká společnost je celkově značně apolitická, připomínají výše zmíněná vyjádření pokus o zatažení záchranné brzdy. Za svou existenci měly všechny magazíny možnost veřejně se vyjádřit ke všem krizím, které postihly 19. a 20. století. Přesto se tak v takové míře stalo až teď. Vyzývání občanů k volbě určitého kandidáta je značně nestandardní věc. Zda se podaří naplnit jejich přání uvidíme 3. listopadu.
Zdroje:
https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMe2029812
https://science.sciencemag.org/content/369/6510/1409
https://www.washingtonpost.com/health/2020/05/15/lancet-editorial-trump-administration-coronavirus-response/
https://www.scientificamerican.com/article/scientific-american-endorses-joe-biden1/
https://www.nature.com/articles/d41586-020-02852-x


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze