V letech mezi 1843 a 1848 byl pták, který se nyní jmenuje timálie černobrvá (Malacocincla perspicillata), odchycen přírodovědcem Schwanerem. Záznamy o nálezu jsou útržkovité, ale vypadalo to, že pták byl odchycen na Jávě. Tento exemplář byl jediným důkazem o existenci tohoto druhu — v současné době je označen jako „nedostatek dat“.
Exemplář byl uložen do skladu v Nizozemsku a po dalších 170 let se neobjevily žádné další zprávy o jeho existenci. V průběhu času se tento pták a jeho historie staly známými jako „největší záhada indonéské ornitologie“. Většina vědců předpokládala, že vyhynul. V loňském roce pak dva vědci, Muhammad Rizky Fauzan a Muhammad Suranto, odchytli ptáka na indonéské části ostrova Borneo, kterého nemohli identifikovat. Pořídili fotografie, odeslali je kolegům a ptáka potom vypustili zpět do přírody.

Když tým provedl výzkum ptáka z fotografií, brzy bylo jasné, že jeho popis odpovídá popisu zmiňovaného exempláře, uskladněného v Nizozemsku. Bližší pohled potvrdil, že se skutečně jedná o stejný druh — živou timálii černobrvou.
Pták byl chycen v Kalimantanu poblíž centra Bornea a jeho objev dokazuje, že pták byl za vyhynulého považován hlavně proto, že ho lidé hledali na špatném místě. Jeho existence také vznáší otázku, kolik jedinců jeho druhu na Borneu žije a zda je ohrožený.
Vědci by se samozřejmě rádi do oblasti, kde byl pták nalezen, vypravili, ale pandemie cestování na ostrov dosti zkomplikovala. Plánují výpravu uskutečnit, jakmile to bude možné. Do té doby budou provádět aktualizace textů v ornitologické literatuře, aby vyřadili timálii černobrvou ze seznamu vyhynulých druhů a aby poskytli další podrobnosti o fyzických vlastnostech druhu.
Zdroj: phys.org, Zdroj obrázku: BirdingASIA


Michal Barták
Studuji biologii na Univerzitě Karlově, zajímám se o opylování rostlin hmyzem v tropech. Rád se učím, rád cestuji daleko za přírodou, hraju na klavír, tancuju a snažím se psát. Mám fretku a papouška.
sledovat :
Vstup do diskuze