Tým specialistů z francouzského Národního institutu pro zdraví a medicínu vypěstovali "vlnu" vytvořenou z lidských buněk. Podle serveru ScienceAlert by ji, v budoucnu mohli používat lékaři k zakrytí větších zranění nebo při amputacích.
Studie byla publikovaná v časopise Acta Biomaterialia. "Vlna" přinese do medicíny mnohem větší úroveň biokompatibility a může být zlomovým bodem ve vývoji podobných tkáňových materiálů.
Hlavní výhodou takto vypěstovaného materiálu je nulová odpověď imunitního systému. V případě syntetických náhražek může v některých případech dojít ke komplikacím v léčbě.

Pro vytvoření vlákna je potřeba nařezat pláty vypěstované tkáně na tenké provazce. Ty pak mohou být zaplétány jako klasická vlna. Díky tomu mohou chirurgové dosáhnout široké palety možností, jak s tkání pracovat.
V pokusu na potkanech si vlna vedla výborně. Hojení probíhalo rychle a bez komplikací. Podobně dopadlo i zašívání ovčích cév. I přesto, že se vědci ještě nedostali k použití na lidech, jedná se v chirurgii o velký příslib do budoucna.


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze