Uprostřed zkázy, způsobené ničivými požáry v Austrálii, se objevili neočekávaní hrdinové: vombati. Mohutní vačnatci rozšířeni pouze v oblasti jihovýchodní Austrálie, poskytují ostatní zvěři bezpečí ve svých rozsáhlých podzemních norách. Bezpečné útočiště využívají především klokani wallaby a ježury, kteří tak mají šanci uniknout před zhoubným žárem.

V rozsáhlých oblastech zpustošených požárem je to jediné vysvětlení pro výskyt netknuté zvěře. Yolandi Vermaak, člen organizace Wombat Rescue, místního sdružení pro ochranu vombatů, potvrdil pro Yahoo, že vombati vskutku poskytují ostatní zvěři ve svých skrýších bezpečné útočiště. Zaznamenal, že podzemní skrýše slouží jako bezpečné útočiště nejen klokanům a ježurám, ale i hmyzu, ptákům nebo plazům.

Během záchranných misí také nebyl údajně spatřen jediný zraněný vombat, místo toho byly nahlášeny nory plné přeživších - vombatů i jiných druhů zvěře. Jak vypadá vombat se můžete podívat na videu níže.

Doufejme, že až kritické nebezpečí pomine, dostane se vombatům náležité cti za ochranu svých společníků v australské divočině.