Fotografie „planetformujících" disků jsme viděli již dříve, ale nikdy nebyly zachyceny v takovém detailu.
„Okolí hvězdy, ve kterém se formují kamenné planety, jsme vždy viděli jen jako směs pixelů.“ Řekl v prohlášení autor Jacques Kluska z KU Leuven v Belgii.

Obrázky ukazují vnitřní oblasti kolem mladé hvězdy, ve kterých planety začínají získávat tvar. Ten získávají hromaděním hmoty z prachu a plynů. Částečky prachu se spojují ve větší kameny a některé dokonce vytvoří celou kamennou planetu.
K pořízení snímků museli výzkumníci použít novou snímkovací techniku zvanou infračervená infraferometrie, která se nachází na Evropské jižní observatoři v Chile (ESO). Tato technika nevytváří snímek přímo. Používá matematické modely – stejné, jaké byly použity na první snímky černých děr – tým byl schopný oddělit disky od světla, které produkovala sama hvězda. Díky tomu jsou vidět neuvěřitelné detaily.
„Rozlišování detailů na stupnici oběžných drah kamenných planet jako je Země nebo Jupiter (tak, jako to vidíte na obrázcích) – zlomek vzdálenosti mezi Sluncem a Zemí se rovná schopnosti vidět člověka na Měsíci, nebo rozlišit jednotlivé vlasy na vzdálenost 10 km.“ Vysvětlil Jean-Philippe Berger, hlavní vyšetřovatel z francouzské Université Grenoble-Alpes.
A co tedy vlastně na snímcích vidíme? Podle Klusky by světlejší a tmavší skvrny světla mohly být ukazatelem, že „na disku mohou být nestability, které dají vzniknout vírům. Víry nahromadí zrna vesmírného prachu, ten se hromaděním může rozrůst a vyvinout se v planetu“.
Zdroj: Futurism
Obrázek: NASA/JPL-Caltech


Jacqueline Bernasová
Humanistka, co se snaží vidět svět v co nejširších kontextech. Nenapravitelný snílek milující knihy a filmovou hudbu. Univerzita Karlova.
Vstup do diskuze