O psychickém stavu astronautů, kteří tráví delší dobu ve vesmíru se téměř nemluví. Vědkyně Judith-Irina Buchheimová z německé University Hospital München řekla Digital Trends, že: „Pokud potkáte astronauty poté, co se vrátí [z vesmíru], můžou se chovat zvláštně. Je těžké to pojmenovat, ale všimnete si, že se jim něco stalo. Můžou mít problém se znovu sžít s místním prostředím. Vidíme změny v jejich chování“.
Buchheimová se posledních několik let věnovala výzkumu lidí dobrovolně pracujících v izolaci, ať už to jsou astronauti na ISS nebo vědci na Antarktidě. Zároveň úzce spolupracovala se skupinami včetně IBM, kteří by ji poskytly určitý vhled do jejího ambiciózního projektu. Chtěla vytvořit robotického asistenta, který by mohl astronautům ve vesmíru se samotou. A tak vznikl CIMON (Crew Interactive Mobile companion / Interaktivní mobilní společník posádky).

CIMON je autonomní, samostatně létající chytré zařízení, které vypadá jako míč na volejbal. Má dotykový displej a neustále se usmívá. Vytvořili ho IBM a Airbus z financí Německého střediska pro letectví a kosmonautiku. ISS ho nasadila do provozu poprvé v roce 2018. Poslední verze robota CIMON-2 byla vyslána na vesmírnou stanici na konci loňského roku v rámci mise k doplnění zásob.
CIMON pomáhá astronautům s úkoly jako je hledání objektů nebo zaznamenávání postupů. Jeho konstruktéři ale věří, že toho zvládne mnohem více. Myslí si, že by to mohla být komunikační platforma, která by dělala astronautům společnost, napůl psychoterapeut, napůl kamarád, ve stylu Wilsona z filmu Trosečník.
„Chceme vytvořit přístroj, který se umí chovat empaticky a bude umět dát radu,“ říká Buchheimová. „Myslím, že počítač, který to zvládne, má velký potenciál.“
Důležitost výzkumu se podle Buchheimové teprve ukáže. ISS je blízko Zemi, astronauti vidí svou rodnou planetu a spojení s pozemní stanicí je téměř okamžité. „Ale jakmile se dostaneme dál od Země – třeba na Měsíc, ale i třeba v rámci mezihvězdných letů, se tento výzkum může ukázat jako velmi důležitý.“
Většina astronautů o své psychice mluvit nechce. Při výcviku se musí prokazovat silnou psychickou odolností, tudíž psychologům nebo jiným lékařům na otázky o své psychické kondici většinou odpovídají velmi stručně. Psychické problémy si astronauti často vůbec nechtějí přiznat.
CIMON by fungoval na základě AI (umělé inteligence). Jednou z jeho předních schopností by bylo IBM’s Watson Tone Analyzer (IBM Watsonův analyzér tónu). Ten je schopný rozpoznat slova s emotivním podtextem na rozdíl od běžných konverzačních slov. Díky tomu bude CIMON schopen upravit své odpovědi.
Zatím je potřeba udělat spoustu práce, ale tým věří, že vyvíjejí technologii, která bude naprosto revoluční. Projekt stále pokračuje a jak Buchheimová řekla, technologie by mohly být dostupné nejen astronautům, ale i běžným domácnostem. Spousta lidí trpí osamělostí nebo stresem a mít doma robotického psychiatra by jim nesmírně pomohlo. Buccheimová přiznává, že aktuální situace ji do výzkumu dodává obrovský vhled, protože kdo dnes není v izolaci, že?
Zdroj: digitaltrends
Obrázky: DLR (CC-BY 3.0)


Jacqueline Bernasová
Humanistka, co se snaží vidět svět v co nejširších kontextech. Nenapravitelný snílek milující knihy a filmovou hudbu. Univerzita Karlova.
Vstup do diskuze