Bylo by možné „klonovat mysl“? Čínská firma, která dokázala naklonovat kočky tyto plány zvažuje. „Moje kočka zemřela na onemocnění močových cestu,“ řekl Huang Yu, majitel kočky jménem Garlic pro Global Times. „Protože byl tak výstřední a nezapomenutelný, rozhodl jsem se ho naklonovat.“
Zatímco je tělo Garlice biologicky totožné s jeho zesnulým předchůdcem, stále to není ta samá kočka – má svou vlastní osobnost a vytváří si vlastní vzpomínky.
Nyní, když čínská společnost Sinogene Biotechnology Company odhalila první klonovanou kočku říká, že dalším cílem je použití umělé inteligence k přenosu vzpomínek z jednoho domácího mazlíčka do jeho klonu. Záměry firmy potvrdil generální ředitel společnosti na nedávné tiskové konferenci.
I když firma stále nepotvrdila, zda je tento čin technologicky možný, potvrzuje, že je v čínské společnosti po modifikacích tohoto typu velká poptávka. A to je z mnoha důvodů znepokojivé.
Samotné klonování domácích zvířat je kontroverzní – vědecká obec tvrdí, že klonovaná zvířata dosahují výrazně kratší životnosti než přirozeně narozená. Z druhé strany znějí aktivisté, kteří tvrdí, že klonování není vzhledem k přeplněným útulkům etické. Čínskou společnost ovšem práva zvířat příliš nebolí a proto můžeme jejich modifikovaný zvířecí produkt čekat brzy na trhu. Standartního kočičího klona dnes u firmy Sinogene pořídíte za příznivých 250 000 jenů (35 400 dolarů).
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Sdílíme pouze relevantní články zaměřené na ekologii a technologie.
Zdroj: Futurism


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze