V první části letošního roku proběhla světem zpráva o záhadném nálezu desítek uhynulých slonů afrických na území Botswany a Zimbabwe blízko hranic Namibie. První těla byla objevena v květnu letošního roku. Nalezeny byly jen mrtvoly těchto chobotnatců a nikdo nedokázal vysvětlit, co se stalo.
Cyril Taolo, zástupce ředitele odboru divoké přírody a národních parků, řekl na tiskové konferenci, že počet mrtvých slonů vzrostl na 330, z 281 naposledy hlášených v červenci.
Laboratorní testy ukázaly, že sloni zemřeli na otravu toxiny, které vylučují některé druhy sinic (Cyanobacteria). Ty dobře známe i z našich jezer a rybníků a když se v teplém létě přemnoží, dokáží masivně podráždit kůži koupajícího se člověka.
Hlavní vládní veterinární zmocněnec Mmadi Reuben řekl také na zmíněné konferenci, že existuje mnoho nezodpovězených otázek. „Stále však musíme zodpovědět mnoho otázek, například proč zemřeli pouze sloni a proč byla zasažena pouze tato oblast s výskytem slonů. Máme řadu hypotéz, které nyní zkoumáme.“ dodal.
Toxiny patří do skupiny neurotoxinů. Tyto jedy postihují nervové soustavy živočichů a velice často zcela zapříčiňují předávání informací mezi jednotlivými neurony.
Celková populace slonů v Africe klesá kvůli pytláctví. V Botswaně, která je domovem téměř třetiny slonů na kontinentu, vzrostl jejich počet za několik desetiletí na dnešních přibližně 130 000 kusů.
Zdroj: Reuters
Zdroj úvodního obrázku: AFP - Getty Images file


Jan Geist
Narozen v Děčíně, studující v Praze paleontologii. Hraji na kytaru a krom pár písniček a básniček jsem nikdy nic pořádně nepsal, ač je plánů hodně. Nesnáším pseudoplatany a SUVčka.
sledovat :
Vstup do diskuze