Střechy pokryté zelení a zahradami jsou na vzestupu. Pomáhají šetřit energiemi, poskytují útočiště ptactvu, snižují znečištění ovzduší, pomáhají udržet dešťovou vodu a ochlazují město. Proč je tedy nevídáme ve všech městech?
Ve Velké Británii roste každý rok množství zelených střech o 17%, Paříž se chystá příští rok otevřít největší střešní farmu na světě, podobné projekty vznikly již v New Yorku nebo Chicagu, německý Stuttgart je považován za centrum přírodních střech v Evropě. Ukazuje se, že střechy plné zeleně mohou městům pomoci s problémem nedostatku místa. V Anglii se pustila vláda intenzivně do tvorby zelených střech a přirozeně všemu vévodí Londýn. Nicméně pomalu se přidávají například univerzity v dalších městech se svými projekty.

Výzkum ukazuje, že zelené střechy mohou účinně pomoci například s udržením srážek. Mnozí vědci upozorňují také na přínos zelených ploch pro duševní zdraví obyvatel. Ve Spojených státech se stávají zelené střechy již standardem. Hrají čím dál větší roli i v produkci potravin. San Francisco dokonce přijalo zákon, který požaduje, aby nové budovy disponovaly zelenými střechami. Výhodou měst ve Spojených státech amerických je, že zástavbu tvoří z velké části nové budovy, které nabízejí například možnost snadného zásobování střech potřebnou vodou. Střechy těchto budov zároveň udrží výrazně větší váhu a tudíž umožňují pěstovat plodiny, které vyžadují mnoho zeminy.
Největší výzvou pro města zůstává nutná spolupráce mezi soukromými objekty a veřejnými činiteli. Zelená střecha například vyžaduje mnohem více od správců objektu. Důležitá je samozřejmě i motivace developerů a investorů, kteří by teoreticky mohli být kompenzováni městem za výstavbu podobných budov. Výhodou je, že v dnešní době můžeme využít již poměrně dost informací o tom, jak zelené střechy budovat a jak je efektivně provozovat.
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Děkujeme.


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze