Za prvního významného předchůdce pinballu lze pokládat hru z druhé poloviny 19. století zvanou Bagatelle-Table. Její herní deska vypadala jako hybrid mezi kulečníkovým stolem a dnešní verzí populární arkády. Na povrchu nakloněného stolu bylo rozmístěno několik děr, kolem kterých se nacházely různé překážky. Hráči se pak pomocí tága snažili odpálit koule do děr a skórovat.
Další krok k moderní verzi pinballu učinil herní designér Montague Redgrave, který si v roce 1871 nechal patentovat zařízení Ball shooter. Namísto tága používali jeho hráči odpalovací mechanismus založený na natahování ocelové pružiny, která představovala v té době novinku. Ball shooter byl podstatně menší a finančně dostupnější než objemný kulečníkový stůl a brzy se stal standardní součástí většiny amerických a francouzských kaváren i hospod. Až do 30. let 20. století nefungovaly pinballové stroje na mince a lidé si museli dojít zaplatit sérii her na bar. Za vysoké skóre byli odměněni cigaretami, drinky nebo jídlem na účet podniku. Tato ocenění často motivovala hráče k podvodům, které vyřešila až integrace elektrických součástek v polovině 30. let. Hra si od té doby sama hlídá povolenou míru naklánění a zvedání stolu.
Popularita her rostla paralelně s mírou depresivity lidstva. Zejména válečné klima podnítilo potřebu jednoduché, levné a masové zábavy. Během druhé světové války byla většina výrobních zdrojů přesměrována do militárního sektoru, ale po roce 1948 zažila herní kultura svá první zlatá léta. Za prvním komerčně úspěšným pinballovým strojem z roku 1931 stojí společnost Gottlieb. Společnosti vděčíme i za další revoluční herní mechaniky, jakými jsou například odpalovací páčky (ang. flippers) (1947, hra Humpty Dumpty), multiplayer verze (1954, hra Super Jumbo) nebo extra kuličky (1960, hra Flipper). Právě odpalovací páčky se ukázaly být klíčovým faktorem arkádového úspěchu.
Narůstající popularita ovšem přivedla pinballové stroje do centra pozornosti americké legislativy. Od 40. do konce 70. let byly pinballové hry kvůli jejich gamblerské povaze, potenciálnímu negativnímu vlivu na mládež a spojitosti se zločineckým podsvětím postupně stavěny mimo zákon. Jako hlavní důvod se uváděla domněnka státních představitelů, že jsou založeny na štěstí a jsou tedy hazardní. Tento předpoklad by odpovídal starým verzím pinballu na natahovací pružinu, kde hráč neměl žádný vliv na průběh hry. V roce 1976 se legislativa nechala přesvědčit, že hra pinballu opravdu vyžaduje jisté dovednosti a herní stroje opět legalizovala.
Od poloviny 70. let mají pinballové stroje víceméně moderní design. Dřevěnou konstrukci už dříve nahradil hliník a kov, přidaly se další elektronické funkce, zvukové a světelné efekty. V 80. a 90. letech začalo vznikat mnoho stylizací na náměty nejrůznějších franšíz a hry začaly sledovat určitou dějovou linku. Zlepšila se kvalita herního zážitku, zvýšila se komplexnost pravidel a přibyly i moderní vychytávky, jakými jsou například LCD displeje. Ani dnes se výroba nových pinballových her nezastavila. Právě naopak – nápadů, i díky neochvějnému nostalgickému nadšení, pořád přibývá.
Zdroj: https://www.bmigaming.com
Zdroj obrázku: charly3d, pixabay.com


Katarína Bojnanská
Večná študentka odborov s divnými skratkami (TIM, Masarykova univerzita, EKS, Univerzita Karlova) so záujmom o psychológiu (Bc.), videohry a technológie, ktorá doma chová päť bezsrstých morčiat.
Vstup do diskuze