Změna rychlosti otáčení naší planety není unikátní fenomén. Čas od času se stává, že se Země otáčí o něco rychleji, nebo pomaleji. Je to způsobeno změnami v atmosférickém tlaku, větrem, oceánskými proudy nebo pohybem jádra. Avšak pro vědecké pracovníky, kteří udržují nastavení koordinovaného světového času (UTC) se může jednat o komplikaci. Pokud se astronomický čas odchýlí o více než 0,4 sekundy, musí být nově upraven i UTC.
Doposud se čas nastavoval pomocí tzv. skokové sekundy na konci června nebo prosince. Skokové sekundy se používaly ve chvíli, kdy se Země zpomalovala. Tento trend převažoval po většinu času od začátku měření. Od roku 1972 docházelo v průměru každý rok a půl k přidání jedné sekundy. Naposledy se tak stalo v roce 2016.
Podle portálu Time and Date je možné, že vědci budou poprvé v historii nuceni jednu sekundu ubrat a zavést negativní skokové sekundy.
"Je pravděpodobné, že negativní skoková sekunda bude potřeba pro korekci času v dalších letech. Zatím je však moc brzy říct, kdy se tak stane," řekl fyzik Peter Whibberley pro Th Telegraph.
Je nutné dodat, že v roce 2021 dojde k rozdílu mezi astronomickým časem a UTC o 19 milisekund. I pokud by tento trend pokračoval (nebo dokonce zesiloval) trvalo by poměrně dlouho, než by bylo nutné použít negativní skokové sekundy. Někteří vědci také věří, že by bylo vhodnější úplně upustit od skokových sekund. I přesto, že udržují oba časy synchronní, dochází při jejich aplikaci k problémům s telekomunikační infrastrukturou. Podle některých by mohlo být řešením zavedení tzv. skokových hodin. Jedná se sice o drastičtější zásah, avšak nebude ho zapotřebí tak často.
Zdroj: Time and Data; Live Science
Foto: ActionVance, Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze