Nutno podotknout, že data pochází pouze ze sond, které obíhají planetu a skrz husté mraky povrch Venuše vidět nemohou. Na své palubě jsou však vybavené velikým množstvím různých jiných přístrojů, které jim pomáhají lépe porozumět procesům na Venušině povrchu.
Výzkumníci vzali data z pozorování od sond a vytvořili 3D model oblastí pod povrchem Venuše. Zkoumaná místa pravděpodobného vulkanismu se označují jako hotspots a několik se jich nachází také na Zemi (např. Hawai).
Zajímavostí je, že na Venuši není znám posun tektonických desek a tak je tento vulkanismus stále záhadou. Na rozdíl od Země také tato planeta nemá magnetické pole, z čehož lze usoudit, že nemá tekuté vnější jádro tvořené z kovů, které by ho svými interakcemi vytvářelo.
Stáří nejnovější vulkanické aktivity se odhaduje až na několik desítek milionů let. Vzhledem k celkovému stáří magmatických procesů na planetě se však jedná o docela nízké a zajímavé číslo. Řada vědců věří, že může na Venuši dojít k výlevům magmatu i v dnešní době, ba i k němu dochází. Omezenost pozorování a skenování povrchu nám však přímé pozorování prakticky znemožňují.
V blízké době se snad dočkáme nových misí směřujících na tuto planetu. Napomoct by k tomu mohl také budoucí možný úspěch nových sond mířících k Marsu (odkazy na články pod textem). Někteří vědci také tvrdí, že by se Venuše mohla využít jako gravitační prak na cestě k Marsu a mohla by se tak prodloužit možná doba, po kterou je možné se dostat k této planetě.
Zdroj: https://www.nature.com/articles/s41561-020-0606-1
Zdroj úvodního obrázku: Ferdinand Feng (https://unsplash.com/@ferdinand_feng)
Mise na Mars:
https://www.czechsight.cz/spojene-arabske-emiraty-vyslaly-na-mars-svou-prvni-sondu/
https://www.czechsight.cz/mars-o-cem-se-diskutuje-ve-vedeckych-kruzich/


Jan Geist
Narozen v Děčíně, studující v Praze paleontologii. Hraji na kytaru a krom pár písniček a básniček jsem nikdy nic pořádně nepsal, ač je plánů hodně. Nesnáším pseudoplatany a SUVčka.
sledovat :
Vstup do diskuze