Tato fosilie dostala název Minjinia turgenensis a její stáří je něco okolo 410 milionů let. Živočich patří do skupiny Placodermi (česky pancířnatí). Tvorové z této skupiny náleží mezi čelistnatce a nebližšími dnešními příbuznými jsou ryby a paryby. Jak známo, dnešní žraloci nemají pravé kosti, ale pouze jejich chrupavčitou náhražku. Pancířnatí jsou samostatnou skupinou uvnitř obratlovců, popřípadě čelistnatců, kteří tvoří jejich podstatnou část.
Žádná pancířnatá „ryba“ nebyla dosud nalezena s kostrou. Právě v tom tkví jedinečnost tohoto nálezu. Dle paleontologických nálezů je pravděpodobné, že se z placoderm vyvinula většina dnešních čelistnatých obratlovců, včetně savců. Článek vyšel v prestižním časopise Nature.
„Byl to velmi nečekaný objev. Všeobecné znalosti říkají, že vnitřní kostra byla jedinečnou inovací linie, která se oddělila od předka žraloků před více než 400 miliony let. Zde je ale jasný důkaz vnitřní kostry u bratrance obou, žraloků a nakonec i nás.“ uvedl Dr. Martin Brazeau, vedoucí výzkumník z přírodovědecké fakulty Imperial College v Londýně.
Většina raných fosilií ryb byla objevena v Evropě, Austrálii a USA. V posledních letech byly objeveny nové nálezy v Číně a Jižní Americe. Tým dr. Brazeaura se rozhodl kopat v Mongolsku, kde se nalézají horniny správného stáří, které dosud nebyly prohledány.
„Pokud žraloci měli kostnaté vnitřní skelety a ztratili je, mohlo se jednat o evoluční adaptaci. Žraloci nemají plynové měchýře, které se později vyvinuly u ryb. Lehčí chrupavčitá kostra by jim mohla být nápomocná pro snadnější plavání ve vodním sloupci. Může se jednat právě o to, co žralokům pomohlo být jedněmi z prvních živočichů, kteří se před 400 miliony let rozšířili do oceánů po celém světě.“ dodával Martin Brazeau.
Zdroj úvodního obrázku: Wai Siew
Zdroj: https://www.nature.com/articles/s41559-020-01290-2


Jan Geist
Narozen v Děčíně, studující v Praze paleontologii. Hraji na kytaru a krom pár písniček a básniček jsem nikdy nic pořádně nepsal, ač je plánů hodně. Nesnáším pseudoplatany a SUVčka.
sledovat :
Vstup do diskuze