NASA ohlásila další odkškrtlá políčka v listu příprav květnového letu. Pro veřejnost je asi nejzajímavější vypuštění oficiálního simulátoru, který astronauti během výcviku používali k natrénování přiblížení a “zaparkování” ke stanici. Přestože bude dokování i oddokování provedeno automaticky, astronauti mají možnost převzít ovládání lodi do vlastních rukou a každý si teď může vyzkoušet, jak se taková věc trénuje.
Automatické dokování společnost SpaceX úspěšně testovala minulý rok. O pár měsíců později měl nicméně se stejnou akcí problémy ruský Soyuz, a to kvůli zařízení na straně ISS. Schopnost astronautů dokovat modul ručně tak zůstává klíčovou.
Další novinkou jsou speciální obleky šité na míru astronautům. Součástí jsou rukavice kompatibilní s dotykovými displeji na palubě vesmírné lodi, systémy životní podpory budou vedeny jediným spojovacím bodem v oblasti stehna. Astronauti také dostali helmy vytisknuté 3D tiskem.
Připravené jsou i dotykové displeje, které jsou uzpůsobené ovládání s i bez oblekových rukavic. Dotykové prvky byly testovány stovky hodin, systémy budou mít přesto možnost manuální kontroly.
Jak v simulátoru uspět
Při testování svých schopností mějte na paměti, že úspěšné dokování v simulátoru proběhne jen tehdy, zvládnete-li splnit všechny zadané parametry. Obecně platí, že všechna zelená čísla musí mít hodnoty pod 0,2. Jedná se o korekční hodnoty, tedy rotaci, pohyb na osách x, y a z a náklon. Vaše rychlost nesmí v momentě kontaktu s ISS překročit -0,2 m/s.
Jako první si srovnejte náklon modulu šipkami na pravé straně displeje a jeho rotaci. Poté se pokuste zamířit na vyznačený bod, tedy dokovací port stanice. Udržujte správný směr a postupně přidávejte a ubírejte rychlost podle vaší polohy vůči stanici. Vzdálenost můžete vidět v levé spodní části kruhu, rychlost v pravé.
Uprostřed obou ovládacích prvků můžete také měnit preciznost ovládání. Blízko stanice přepněte ovládání na precizní a zpomalte. V okolí pěti metrů od stanice nesmí vaše rychlost překročit -0,2 m/s.
Kdy uvidíme dokování v praxi
Raketa Falcon 9 vynese modul SpaceX Demo-2 k Mezinárodní vesmírné stanici 27. května. Půjde o první let astronautů z půdy Spojených států od roku 2011, kdy naposledy odstartoval raketoplán Atlantis.
Zatímco Američané létali k vesmírné stanici ruskými Soyuzy z Kazachstánu, NASA se spojila s komerčními společnostmi SpaceX a Boeing ve vývoji nového dopravního prostředku. Přípravy mise SpaceX Demo-2 tento měsíc vrcholí, Boeing se svůj Starliner rozhodl po neúspěšném testu ze začátku roku přezkoušet. Druhý test bez posádky plánuje společnost na podzim.
Zdroj obrázku: https://iss-sim.spacex.com
Zdroj: NASA


Dominika Langová
Vystudovaná novinářka se zájmem o vizuální žurnalistiku, data, kódování, vesmír a dalších zhruba dva tísíce věcí. Během pobytu v Londýně absolvovala work experience v The Times a v Guardianu.
sledovat :
Vstup do diskuze