Momentální jedničku v médiích zastává virus SARS-CoV-2, způsobující respirační onemocnění COVID-19, které se během několika málo měsíců rozšířilo po celém světě. Do rodiny Coronaviridae můžeme ale kromě již z dřívější doby známých příbuzných virů způsobujících SARS a MERS řadit i koronaviry, které napadají naše domácí mazlíčky a mohou se pro ně s velkou šancí stát smrtelnými. Pojďme se s těmi nejznámějšími z nich seznámit.

FCoV je původcem kočičí infekční peritonitidy, známější pod zkratkou FIP. Tento vir má dva typy. Zvíře se nejdříve nakazí orálně z kontaminovaného předmětu neškodnou formou FECV. Ta způsobuje pouze chvilkový průjem, nebo mírný zánět dýchacích cest a ve větších chovech ji má většina jedinců. U zhruba 20 % z nich však může zmutovat do druhého typu FIPV, který napadá makrofágy a je vždy smrtelný. Náchylná jsou zejména koťata a kočky s oslabeným imunitním systémem. Průběh nemoci se poté dělí do dvou forem.

Suchá FIP nastává, pokud je kočka schopna mobilizovat svůj imunitní systém. Vznikají zánětlivá ložiska a u části jedinců se začíná poškozovat mozek, což způsobuje křeče, obrny a nekoordinované pohyby. Doba přežití bývá pár měsíců. Ještě horší je vlhká forma, kdy se v břišní a plicní dutině hromadí tekutina, která znemožňuje dýchání. Dále pak (i v případě suché FIP) začínají selhávat různé orgány jako ledviny, játra, slinivka a srdce. Po jejím propuknutí se kočka dožívá maximálně čtyř týdnů. Schválená vakcína v České republice zatím neexistuje.
O něco málo lépe jsou na tom psi. Ti se mohou potýkat zejména s dvěma onemocněními způsobenými koronaviry; koronavirózou a psincovým kašlem. Žádný z nich však není, tak jako FIP, 100% smrtelný.

Koronaviróza, infekční onemocnění trávicího ústrojí, je způsobeno virem CCoV. Nemoc napadá stejně jako v případě FIP zejména štěňata a psy s oslabeným imunitním systémem. Projevuje se úporným průjmem a pokud jedinec trpí ještě nějakým dalším zdravotním problémem, může se stát smrtelnou. V České republice je možné psa nechat proti tomuto viru očkovat.
Psincový kašel, nebo také zánět průdušnice, může mít více virových i bakteriálních původců, mezi které patří právě i koronavirus. Ten napadá dýchací cesty a způsobuje dušnost, kašel a v horších případech i dávení, vysoké horečky, zápal plic a smrt. Projevy tohoto onemocnění se podobají právě viru SARS-CoV-2, který nyní způsobuje celosvětovou pandemii. Nicméně není třeba panikařit, jelikož jak se říká ve známém českém filmu: „to je virus psí, ten na člověka nejde“. Na druhou stranu jako případný majitel tohoto čtyřnohého mazlíčka byste měl zpozornit. Zejména pokud váš pes není doposud očkovaný, nemoc je mezi psími jedinci opravdu vysoce nakažlivá.

Kromě psů a koček a řady dalších zvířat jsou nákazy koronavirem běžné například i u prasat. Nejznámější je pravděpodobně virová gastroenteritida způsobující vysokou úmrtnost u selat. Napadené epiteliální buňky nedokáží produkovat dostatek enzymu trávicího laktózu z mateřského mléka a dochází tak k nedostatku živin, prudkému úbytku váhy a smrti z hladu a vyčerpání.
Přestože současná pandemie COVID-19 otřásá světem, nezapomínejme na naše čtyřnohé přátele, které jejich koronaviry postihují často závažněji.
Zdroje: MVDr. Tereza Ježková, Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, VCA Animal Hospitals, zdroj titulní fotografie: Diana Parkhouse.

- DEEP
- ZVÍŘATA
- ANIMALS
- KORONAVIRUS
- CORONAVIRUS
- COVID19
- EPIDEMIE
- EPIDEMIC
- MEDICÍNA
- MEDICINE
- ZDRAVÍ
- HEALTH

Eliška Macháčková
Holka z hor, kterou potkáte při studiu savců v rezervaci/laboratoři nebo na startu canicrossového závodu. Zoologie obratlovců, Etologie savců, Univerzita Karlova & Jihočeská univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze